Maziden Bir Damla

Emekli Öğretmenlerimizden eğitimci yazar Kadir AKSU 2. eserini yayınlamıştır. Şiir kitabında Mesudiye Yöresinin Kültür Yaşam ve Geleneklerini dile getirmiştir. Kültür bölümünde: Şiirlerle yöresel sözlük-kıyafetlerimiz-yemek kültürümüz-değirmen kültürü-çeşme kültürü-fırın kültürü-eğitim-manilerimiz-türkülerimiz-deyimlerimiz-batıl inançlar-dualar ve beddualar- eski zanaatlar-kaybolmuş meslekleri kaleme almıştır. Uygun olanları resimlerle süslemiştir. Kültür Merkezimizi tanıtmıştır.

Yaşam bölümünde: Kendisinin çocukluk,gençlik,öğretmenlik yıllarını-yayla göçleri-Obalarda yaşam-yaylaların çilesini-ekinin ve yünün öyküsünü-kış hazırlıklar-meletin kışlarını-doğal yaşamı-Mesudiye Pazarını-göçleri kaleme almış ve resimlerle süslemiştir.

Gelenekler bölümünde: doğum-sünnet-eski bayramlar-asker uğurlama-köy düğünleri-cenaze kültürü-eski yılbaşılar-koç katımını-Yeşilce şenlikleri ve Mesudiye Kurultayını kaleme almış ve resimlerle desteklemiştir.
Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasında büyük emek harcayan, mahallemizin tanıtımını bu eserde de yapan yazarımız Kadir Aksu’ya teşekkür ederiz.

kadiraksu

1955 yılında Yeşilce’de doğdu. İlköğretimini Yeşilce Yeşilyurt ve Gülpınar İlkokulunda tamamladı. Orta öğretimini yatılı olarak, Ordu Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulunda ve Ordu Lisesinde tamamladı. Yükseköğretimini Gazi Eğitim Enstitüsü ve İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Fen ve Tabiat Bilgisi bölümünde tamamladı. Daha sonra Kimya Lisansını yapan Kadir Aksu. 1979 yılında öğretmenliğe Kars Kağızman Kötek Ortaokulunda başlamıştır. Burada dört aylık görev sonunda Ordu – Mesudiye Lisesine atandı.1979-1990 yılları arasında Mesudiye Lisesinde yöneticilik ve öğretmenlik yaptı. 1990 yılından sonra İstanbul’da çeşitli okullarda çalıştıktan sonra 2015 yılında emekli oldu. 1978 yılında Yeşilce Beri Mahallesi Gençleri Yardımlaşma Derneğinin kurulmasında katkı sağladı ve Kurucu Başkan olarak bir dönem başkanlık yaptı. Emekli olduktan sonra Yeşilce Yeşilyurt Durmuş Eğricesu Kültür Merkezinin onarımına düzenlemesine önderlik yaptı. Kültür Merkezinin doküman eseri olan, Halk Kültürü dalında ‘’DÜNDEN BUGÜNE (Ordu-Mesudiye) YEŞİLCE YEŞİLYURT adlık itabını yazdı ve 2018 de yayınladı.2021 yılında Halk Kültürü dalında ‘Maziden Bir Damla ‘adlı şiir kitabını yayınladı. Mesudiye yöresinin kültür, yaşam ve geleneklerini mini bir albüm ve şiir kitabı şeklinde yazarak Mesudiye yöresinin kültürünün yeni nesillere aktarılmasına katkı sağladı. Kadir Aksu evli ve üç çocuk babasıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir